Nirvans tankar

Ingegerd Råmans Olympia

Jag gillar att inte ha för mycket saker. Så har det inte alltid varit, som tonåring och några år därpå var jag extra mycket allt – samlade på det mesta och drömde om hus på 500m2 icon smile Ingegerd Råmans Olympia  . Så träffade jag min blivande hustru som hade växt upp med typ det jag drömde om. Hon längtade till enkelhet och eftersom jag har det i generna från min far slog det an en ton av frihet i att avstå också i mig. En sak jag dock brukar argumentera för är blomvaser. Inte så att jag är vas-obsessed, men eftersom blommor är så olika så krävs det olika vaser för att lyfta fram deras skönhet, vilket ju är själva syftet. Jag älskar att välja blommorna i butiken (får ibland frågan om jag är florist…) och gillar lika mycket att sedan hitta vas som gör att de kommer till sin rätt.

7010026 7010027 7010028 428x4201 300x294 Ingegerd Råmans OlympiaNågra av mina absoluta favoriter är Ingegerd Råmans Olympia-vaser – diskreta, men med grafiskt tydlig karaktär, praktiska och funktionella. Helt underbar finish och lagom tyngd i glasmassan. Vackra såväl till smalstjälkade buketter som till lökar, kvistar och storblommor (t ex hortensia som ligger i skålen). Jag har av anledning ovan tre storlekar + den lilla sticklingskulan och jag använder dem hela tiden sedan, ja, det är väl 20 år ungefär, ibland t o m fler ihop samtidigt. Olympiavaserna är också bra för left-overs – för omplacering av de arter som överlever buketten. Då jag var yngre föredrog jag krukväxter eftersom snittblommors korta hållbarhet gjorde mig frustrerad. Idag njuter jag oerhört av just blommors korta liv – ingen tid att spilla, det gäller att glädjas här och nu!

120125 Olympiavas byrå 225x300 Ingegerd Råmans Olympia120125 Olympiavas SovR 225x300 Ingegerd Råmans Olympia

 

 

 

 

 

 

 

3 kommentarer

  1. Gabban

    Jättevackra vaser!
    Ja, det är lätt att samla på sig för mycket. Särskilt i dessa tider, när det finns väldigt mycket kul och vackert i en massa inredningsbutiker o på loppis. Och plötsligt har man ärvt en massa fantastiska saker och lika plötsligt är det hemskans trångt hemma. För man har inte 500 m2. ;-)
    Som Leonard Cohen uttrycker det: ”I needed so much to have nothing to touch, I’ve always been greedy that way”!

    • Malin Hamilton

      Hej Nirvan, Malin har, jag jobbade pa Norrgavel for sadar en sju ar sen o blev helt foralskad o inspererad av din design din enkelhet o dina ord. Vi hade ett personal mote i en yoga studio en gang o dem orden du sa dar inne satte sig ordentligt.Tack. Jag e glad att enkelheten finns. JAg forsoker att leva sa men det kan va svart for det e alltid det dar vill ha, maste ha, men alla andra har , men om jag inte har sa… Men sa stannar man upp o inser att man alltid faller tillbax pa det vackra harliga avslappnande Enkla:) Jag e glad att enkelhen finns. Kram till dig Nirvan/ Malin

  2. Tack båda två :)