Nirvans tankar

Raw Food & The Work

Igår fick jag lite dåligt samvete icon smile Raw Food & The Work . Vi hade affärslunch med danskt par som var vegetarianer och jag klämde en dansk flæskesteg all inclusive… som ett barndomsminne. Det var annat än då jag med min dåvarande hustru försökte förmå våra respektive familjer att testa gratinerad kålrot i stället för den traditionella julskinkan. Jag minns en påsk i slutet av 1980-talet då vi var mitt i gigantisk husrenovering – för att släppa bygget och unna oss något extra, drog vi till hälsohem utanför Ängelholm. Vi hade sett fram emot god vegetarisk mat men hamnade i militant asketisk vegankost med höjdpunkt på påskdagen då det serverades en halv kiwi i äggkoppar. Vi gick till närmaste kiosk och köpte äpple (!) och kex i smyg. Och sen åkte vi hem. Med oss tog vi dock vanan att grunda måltider med mjölksyrade grönsaker som amerikanskan Ann Wigmore (1909-94) i Levande föda. I dess nyare tappning råkost / Raw Food hettar man inte heller upp maten till mer än 42,5˚C, men fokus är starkare på färska råvaror – grönsaker, frukt, örter och nötter… bevarade antioxidanter är bra för hälsan. Själv mår jag aldrig så bra som av vällagad och varierad vegetarisk kost. Förutom att man blir lätt till sinnet (enklare att nå meditativa tillstånd), så finns det naturligtvis all anledning att välja det av ekologiska skäl (det går åt en bråkdel energi för att mätta med vegetarisk kost jämfört med kött).

400445 331432780212439 281021931920191 1116834 1136159030 n e1327073553651 300x195 Raw Food & The WorkI söndags gjorde jag & min sambo fin utflykt till skånsk utpost i norr. Underbart beläget invid Osbysjön ligger en ny fantastisk liten kursgård som invigdes till Sinnesfred. Adinas & Johns verksamhet bygger på lika delar Raw Food och the Work. Vi bjöds på den mest underbara eftermiddagsfika med ”tårtor” av alla de slag – utsökta smaker och en fröjd för ögat!

120115 Sinnesfred fönster e1327075774459 Raw Food & The WorkOch the Work… om ni inte testat det, så gör det! Byron Katies metod går ut på att fördjupa och förenkla livet genom att våga se vad som döljer sig bakom alla våra förutfattade meningar, omdömen, idéer och känslotillstånd. Hennes frågor: Är det sant? Kan du verkligen veta att det är sant? Hur reagerar du när du tror på tanken? Vem skulle du vara utan tanken? fungerar lika bra i familjegräl, som i konflikter på arbetet eller med dig själv.

3 kommentarer

  1. suzanna

    Vad härligt att ni gillade tårtorna ! Jag var med och gjorde fyra av dessa underverk !
    Med kärlek suzanna Sandberg

  2. Pia

    Prova Raw Food House på Friisgatan (om du inte redan varit där och njutit av deras godsaker). Nära och bra från HK!

    Hälsar Pia i Malmöbutiken :)

    • Tack för tips. Har passerat men ännu ej testat. Jag är en vanemänniska – jag njuter av att göra saker på rutin, så jag kan vara kvar i en state of no-mind. Då jag är ensam, går jag alltid på indiskt litet ställe, beställer alltid tre vegetariska dahl (varierar dock något) med ris på rostfri ”tallrik” och mugg vatten – och så njuter jag. För fem år sedan var jag på tre-veckors tyst meditation med kompis i Golden City norr om Madras i Indien. På 21-a dagen utväxlade vi så några erfarenheter med varandra och han berättade att han var så trött på den ensidiga maten. Jag slogs av förvåning… ja, det kanske den var, typ liknande ris & dahl varje dag, middag, kväll… men jag hade njutit varje dag. Han visade mig till ”kiosk” på samma våningsplan som vår sovsal, livligt frekventerad av honom men inte ens upptäckt av mig… så kan det vara :)